DLACZEGO JEDZENIE JEST WAŻNE?

Dobrze, że jest ciepło bo zajęcia mamy w plenerze. W tym czasie zapoznaliśmy się z zasadami „Jak dobrze jeść by dobrze żyć?” oraz jakie produkty z każdej grupy w piramidzie należy spożywać, aby nasza dieta była różnorodna. Wspomnieliśmy też jak ogromną rolę w zdrowym życiu odgrywa aktywność fizyczna. Rozmawialiśmy o owocach i warzywach, ich wyglądzie i smaku. Na koniec wykonaliśmy rysunki prawidłowych piramid żywienia, a najlepsze prace zostały nagrodzona odznaką „zdobywcy piramidy żywienia”.

OWOCOWA NIESPODZIANKA

Wychowawcy świetlicy przygotowały smaczna owocową niespodziankę dla dzieci. Owoce zostały umyte i nasze ręce oczywiście też! A potem zaczęło się owocowe szaleństwo: rozpoznawanie owoców, określanie smaków i produkcja szaszłyków owocowych.

DLACZEGO DRUGIE ŚNIADANIE JEST WAŻNE?

Zajęcia dotyczące drugiego śniadania zainteresowały nie tylko młodsze dzieci. Ciekawostką były warzywa mało znane jak np. cykoria, która niekoniecznie smakowała wszystkim. Przed przystąpieniem do robienia kanapek najpierw rozmawialiśmy na temat rodzaju warzyw i ich wartości odżywczych. Najprzyjemniejsze było robienie, a potem jedzenie, smacznych, kolorowych i różnokształtnych kanapek. Drugim śniadaniem poczęstowaliśmy Panią Dyrektor i innych pracowników szkoły. Mówili, że pyszne…

CZY MLEKO JEST TYLKO OD KROWY?

Na zajęciach „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu” mieliśmy okazję spróbować mleka… o dziwo roślinnego. Sojowego i owsianego. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że owsiane jest niesmaczne. Następnie sporządziliśmy koktajl, którego bazą było mleko i mrożone truskawki. Koktajl z mlekiem sojowym był pyszny, z owsianym – dało się wypić. Jednocześnie przekonaliśmy się, że mleko nie pochodzi tylko od krowy.

GOFRY BEZ GLUTENU?

Jedna z naszych koleżanek nie toleruje glutenu. Przykro nam bardzo, bo nie może jeść wielu ciast z mąki pszennej. Postanowiliśmy jej pomóc. Na początku wyszukaliśmy informacje czym jest gluten i gdzie występuje. Następnie znaleźliśmy produkty nie zawierające glutenu. Wpadliśmy na genialny pomysł – przygotujemy gofry z mąki kukurydzianej. Na podstawie receptury odpowiednio przygotowaliśmy składniki i zrobiliśmy ciasto. Trwało to trochę długo… nie mogliśmy się doczekać. Ale opłacało się – gofry były pyszne zarówno z cukrem pudrem, jak i z dżemem. A nasza koleżanka – zadowolona.

ULUBIONY PRZYSMAK DZIECI – CHIPSY!

TAK – CZY NIE?

Tak, ale z różnych warzyw. Do dyspozycji mieliśmy pietruszkę, seler, warzywo, które mało znamy-pasternak (bardzo podobne do pietruszki), marchew, batat-kolejne warzywo, które mało znamy (taki słodki ziemniak) i oczywiście ziemniaki. Postanowiliśmy zrobić chipsy. Umyte warzywa obraliśmy ze skórki, potem poprosiliśmy Panią Irenkę (naszą kucharkę) o pomoc w pocięciu na plasterki. Pani Irenka wykorzystała do tego robot kuchenny – poszło szybko. Pokrojone warzywa ułożyliśmy na blasze, skopiliśmy olejem i przyprawiliśmy świeżym rozmarynem. Chipsy wylądowały w piecu. W oczekiwaniu na efekt końcowy postanowiliśmy posiać rzeżuchę. Sianie rzeżuchy i zapach rozmarynu uświadomiły nam jak świeże zioła potrafią zmienić smak potrawy.

Wpadliśmy na genialny pomysł – założymy ogródek szkolny!

Chipsy gotowe. Chyba nikt z nas nie spodziewał się takiego smaku, były bardzo dobre, czego dowodem było podjadanie chipsów przez starszych kolegów.

ZAKŁADAMY SZKOLNY OGRÓDEK

Od słów do działania – zakładamy szkolny ogródek. Oczywiście znów o pomoc poprosiliśmy Panią Irenkę, która powiedziała nam jak to zrobić i nie zniszczyć szczypiorku, który już wyrósł. W związku z tym, że przekopywanie ogródka to ciężka praca, poprosiliśmy o pomoc starsze klasy, które chętnie wzięły udział w naszym przedsięwzięciu. Umiejętne posługiwanie się szpadlem i grabiami przez chłopaków i dziewczyny ze starszych klas spowodowało, że szybko uporaliśmy się z twardą ziemią. Niestety w ferworze pracy przez pomyłkę wykopaliśmy szczypiorek, ale posadziliśmy nowy.

Oprócz szczypiorku posialiśmy zioła: szałwię, cząber, lubczyk, pietruszkę i koperek, a także posadziliśmy sadzonki mięty. Podlaliśmy wodą….… i czekamy.

Wysiłek wszystkich klas będziemy mogli podziwiać dopiero za jakiś czas.

Wysiłek wszystkich klas będziemy mogli podziwiać dopiero za jakiś czas.

Program edukacyjny „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu” – czytaj więcej.

 

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy Państwa do kontaktu z nami. Poniżej znajdują się niezbędne dane kontaktowe:

Przejdź do paska narzędzi