20 listopada 2016 sp11

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka; jest to również  rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dzień ten ma zwracać uwagę na podmiotowość dzieci i przypominać, że to Polska była inicjatorem uchwalenia konwencji.
18 listopada, apel z tej okazji przygotowali uczniowie klasy II, III , VI podkreślając, iż dzień ten trzeba mocno akcentować – nie tylko mówiąc o prawach dzieci, ale też tłumacząc, co one oznaczają i co się z nimi wiąże.

„Młodzi ludzie muszą mieć świadomość, że są podmiotami, że prawa ich są ważne, muszą je znać i muszą one być przestrzegane”.

Była to też okazja, aby poprosić dorosłych, by nas wysłuchali; by zrozumieli, że my też potrafimy myśleć rozsądnie i dbać o swoją przyszłość.

Mówiliśmy wiele o prawach, jakie mają dzieci – abyśmy je znali i z nich korzystali. Musimy jednak pamiętać, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych ludzi – kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły ma prawo do godnego życia –  w pokoju i spokoju, w miłości i  poczuciu bezpieczeństwa. Należy również pamiętać, że oprócz praw – mamy także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka naszych rodziców, Polaka i człowieka.

 

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy Państwa do kontaktu z nami. Poniżej znajdują się niezbędne dane kontaktowe:

"Dobry Start", to program jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

Rodziny otrzymają 300 zł na każde dziecko. Świadczenie - bez względu na dochód.
Więcej informacji znajdziesz na: mpips.gov.pl

Wniosek możesz złożyć w MOPS lub elektronicznie na STRONIE
(Wybierz: Profil zaufania on-line, zaloguj się do swojego banku i złóż wniosek znajdź zakładkę "dobry start 300")